Barzoj je již devět století podstatnou součástí národní kultury ruských dějin. Francouzská kronika z jedenáctého století dosvědčuje, že dcera velkovévody Kyjevského Anna Jaroslavna měla ve své družině, která ji doprovázela do Francie na svatbu s Jindřichem I, tři barzoje. Mezi majiteli a chovateli najdeme mnoho známých osobností, cary i básníky, Ivan Hrozný, Petr Veliký, Mikuláš II, Puškin, Turgeněv. Velký význam mělo založení chovatelské stanice "Perchinskaya ochota" slavným chovatelem velkoknížetem Nikolajem Nikolajevičem a správcem psince Dmitrijem Valtsevem. Bohužel Velká říjnová revoluce v Rusku neprospěla ani chovu barzojů. Byli systematicky likvidováni chaotickým a hlavně rychlým a levným prodejem v aukcích včetně likvidace kdysi velmi významného carského psince. Naštěstí se nezdařil plán, aby buržoazní přežitek barzoj vymizel a v současné době je celosvětově poměrně rozšířen. Nejedná se o žádné módní plemeno, ale chov nestagnuje.

  V České republice je zhruba 30 chovatelských stanic barzojů. Po roce 1990, kdy bylo možno poměrně snadno vycestovat, se začíná psát nová éra chovu barzojů u nás, vzhledem ke skvělým možnostem nových importů a tím osvěžení krve v rodokmenech českých barzojů. Je to bezesporu dobře, ať již se s tím různí chovatelé vyrovnávají každý jinak. Ale o tom to je, každý má nějaký názor a vědomí a každý jde za nějakým cílem a to je dobré nejen pro plemeno barzoj.

Charakter a využití:

  Barzoj, ač je to chrt, je ve své podstatě líný pes !!! Je obrovským omylem široké veřejnosti, že chrti celé dny od narození až do své smrti mají potřebu nesmyslně běhat. Nemají , obzvláště barzojové ne. Samozřejmě potřebují pohyb, ale nikoli přes míru. Jsou to sprinteři, takže pokud mají možnost volného pohybu zasprintují si krátce a razantně a pak se již pohybují normálním pohybem, jako každý jiný pes.

  Vzhledem k tomu, že v dnešní době se neprovozují žádné lovy s barzoji, orientují se chovatelé na klidné a vyrovnané povahy. Barzoj je smečkový pes a svoji smečku nesmírně miluje. Ke svým lidem se dovede velmi citově upoutat. Má rád děti. Pokud jako malé štěně vyrůstá s jinými zvířaty v domácnosti není s tím žádný problém. Většina barzojů dobře plave a zbožňují vodu.

  Cizí lidi buď vítají nebo je ignorují, nejsou tudíž žádnými dobrými hlídači objektů, ale svoje území uhájit dovedou. Jsou schopní ( a toho by měl být schopný každý pes) zvládnout základy poslušnosti a to i na profesionální úrovni ( výcvik na cvičišti). Zcela určitě nebude barzoj kousat do rukávu nebo se plazit pod kládami, ale základní poslušnost zvládají. Cvičitel však musí mít notnou dávku zkušeností, protože barzoj nesnáší hrubé zacházení, křik a dril. Jsou k vidění i agility s barzoji a zvládají to. Jinak se dnes barzoj využívá spíše jako společenský pes, ke svému aristokratickému vzezření a trochou pyšného vystupování , mu to jde opravdu dobře. Samozřejmě lze využívat i pro dostihy, ale ten správný dostihový chrt to není.

Kompletní péče:

  Ta spočívá především v dobrém krmení, údržbě srsti, dobrém bydlení a lásce. Jako malé štěně až do ukončení tělesného růstu, což je u psů kolem 20 měsíců u fen o něco dříve je strava poměrně náročná na množství a kvalitu. Jak a čím krmit barzoje je otázka na dlouhou diskusi, ale každé krmivo musí být kvalitní s vyšším obsahem minerálních látek a vitaminů.

  Přestože má barzoj dlouhou a hedvábnou srst, není její údržba příliš náročná. Srst nemá tendenci zacuchávat se a má skvělou samočístící schopnost. Srst stačí jednou týdně pročesat, koupání není nutné příliš často, ale není žádný problém pravidelně koupat s použitím spíše přírodních šamponů a kondicionérů. Všichni chrti, tak i barzoj, mají dány do vínku dva nesmírně záviděníhodné dary. Postrádají jakýkoliv psí pach, vlastně spíše voní a skoro neštěkají. Barzoje lze chovat v bytě a stejně tak dobře v zatepleném kotci s denním výběhem. Srst líná u psů výrazně jednou do roka u fen častěji, po každém hárání a po porodu. Ke každé péči patří i výchova štěněte. Štěňata barzojů jsou hravá a rozpustilá jako každá štěňata. Barzojí štěně by mělo vyrůstat v klidu bez tělesné námahy a v harmonických vztazích, negativně reaguje na lidské hádky a na tvrdou výchovu s používáním tělesných trestů.

Nemoci a dědičná zatížení:

  Barzoj je plemeno, kterému se poměrně úspěšně vyhýbají zákeřné dědičné nemoci. Neexistují u barzojů dysplazie kloubů, nevyskytují se dědičné poruchy kůže a srsti, plemeno je odolné vůči alergiím.

  Vyskytují se poruchy metabolismu minerálních látek, což většinou bývá způsobeno rychlým a nesouměrným růstem dlouhých kostí, může se vyskytnout rachitida, což je způsobeno nesprávným způsobem krmení. U barzojů se může vyskytnout torze žaludku.

  V posledních letech se začíná vyskytovat chronická nedostatečnost slinivky břišní, ale není nikterak spojována s dědičností. Tzv. "slinivkáři" jsou problémem všech plemen včetně kříženců. Barzojí populace u nás je poměrně zdravá s dobrým imunitním systémem, dobrým koeficientem zabřezávání a donošení štěňat. To, že je plemeno barzoj takto označováno a prezentováno, je bezesporu zásluha všech chovatelů u nás, kteří jsou velkými nadšenci, ale i odborníky, protože udržet nějaké plemeno v takovém zdravotním stavu, jako je barzoj, svědčí opravdu o svědomitosti a plemenné práci.

Praktické rady:

  Chovatelé plemena barzoj, jsou sdružováni ve dvou různých klubech pod ČMKU. Klub chovatelů a přátel barzojů, kde je sdružena většina chovatelů a Klub chovatelů chrtů, kde jsou sdruženi chovatelé všech chrtů.

  Pokud se někdy rozhodnete pořídit si štěně barzoje, ze všeho nejdříve kontaktujte nějakého chovatele a vyptejte se na všechno. Úplně na všechno. Každý, kdo si pořizuje štěně, má právo vědět od chovatele maximální možné množství informací o plemeni a o jeho chovu. Neváhejte navštívit více chovatelů a ucelit si názor. Nevěřte nadšeným výkřikům "toto je budoucí šampion", může mít perfektní rodokmen, ale budoucího šampiona nelze rozeznat ve věku kolem osmi týdnů. Pokud si štěně pořídíte a nebude z něj šampion, není to žádná tragedie, vždy jde přeci o kamaráda a psího přítele, kterým barzoj bezesporu je.

                            Foto a text : archív